Академичният състав на Колежа се състои от 21 преподаватели, от които 4 са доктори, от тях 1 е професор и 3 са доценти.
Транспортният колеж подготвя специалисти с висше образование по следните специалности:
Транспортна техника и технологии - (ТТТ)
Технология и
прочети цялото описаниеуправление на транспорта - (ТУТ)
Транспортно строителство - (ТС)
Комуникационна и осигурителна техника - (КОТ)
Инженерна логистика и строителна техника - (ИЛСТ)
Електроенергетика и електрообзавеждане - (ЕЕЕО)
Счетоводство и контрол - (СК)
Обучението в образователно-квалификационната степен “специалист” е с продължителност шест семестъра и завършва с държавен изпит.
Транспортният колеж е един добър избор за тези, които нямат възможност за продължително обучение; които искат да започнат работа колкото се може по-рано; които имат традиционни връзки с транспорта - деца на бивши и на настоящи транспортни специалисти; които са готови за реална работа.
Студентите се приемат чрез конкурсен тест по математика. Може да се кандидатства и с оценката от държавния зрелостен изпит по математика или физика. Признава се оценката от конкурсния изпит по математика за ОКС “бакалавър” във ВТУ “Т. Каблешков”, както и оценките от конкурсните изпити по математика, издържани в други висши училища или колежи.
Завършилите Колежа получават диплома за професионално висше образование с образователно-квалификационна степен “специалист” и свидетелство за една или повече правоспособности, в зависимост от изучаваната специалност и положените квалификационни изпити, както следва:
Специалност Транспортна техника и технологии:
- локомотивен машинист на електрически или дизелови локомотиви;
- ревизор вагони.
Специалност Технология и управление на транспорта:
- ръководител движение;
- началник влак;
- ръководител търговска експлоатация;
- организатор експлоатация в градския пътнически транспорт и метрополитена.
Специалност Транспортно строителство:
- ръководител на производствена група по поддържане и ремонт на железния път.
Специалност Комуникационна и осигурителна техника:
- механик по техническа експлоатация на осигурителна техника, съобщителни връзки и радиосъобщения.
Специалност Инженерна логистика и строителна техника:
- машинист-монтьор на железопътни строителни машини;
- машинист-монтьор на строителни машини;
- машинист-монтьор на подемно-транспортни машини.
Специалност Електроенергетика и електрообзавеждане:
- ръководител на група по експлоатация и ремонт на електрообзавеждането на електрически подвижен състав;
- ръководител на група по експлоатация и ремонт на контактни мрежи и тягови подстанции;
- машинист на електрически локомотиви;
- машинист на метрополитен;
- водач на градски електрически транспорт (трамвай и тролейбус).
Студентите от Транспортния колеж могат да се прехвърлят в друга специалност или в ОКС “бакалавър” веднага след завършване на първи курс. Точните условия и начинът за това са уредени с вътрешен нормативен документ на ВТУ “Тодор Каблешков”. Студентите могат да се обучават едновременно по две специалности. Плановете за обучение на студентите в Транспортния колеж са съгласувани с плановете за обучение на студентите в ОКС “бакалавър”. Поради това тези, които завършат успешно Колежа, могат да продължат образованието си във ВТУ в ОКС “бакалавър” при значително облекчен режим, защото много от дисциплините им се признават. Обучението в този случай е с продължителност от 3 до 4 семестъра за различните специалности. Съжителството и близкият контакт със студентите, бъдещи бакалаври, магистри и докторанти, се отразява благоприятно на утрешните специалисти, подсказвайки им и други възможности за по-нататъшно развитие.
За подготовката на студентите се използва учебно-материалната база на училището, както и научният потенциал на всички катедри.
В Транспортния колеж се подготвят специалисти за нуждите на железопътния, автомобилния и градския транспорт, метрополитена и за превози с комбиниран транспорт. Изучават се както общофундаментални и инженерни, така и професионално-специализиращи дисциплини. Това позволява на завършилите Колежа да се реализират не само в транспорта, но и в други икономически сектори.
Практическото обучение е една от най-силните страни в подготовката на бъдещите специалисти. Стажовете се провеждат в гарите, на локомотивите, в строителните и в ремонтните предприятия, в метрополитена, в градския транспорт и т.н. Стажантите се ръководят не само от специално подготвени за това преподаватели от ВТУ, но и от специалисти от практиката. Заедно с дипломата за завършено висше образование, възпитаниците на Транспортния колеж получават и професионални квалификации, които им дават възможност веднага да започнат работа като локомотивни машинисти, ръководители движение, началник влак, електромеханици и др.